Subtotal : €0.00
View Cart Check Out

Single Blog Title

Μια άλλη Dortmund συνέτριψε με 4-0 τη Leverkusen! (Photos & Video)

Ναι, αυτή ήταν Borussia Dortmund! Πραγματοποιώντας σίγουρα την καλύτερη της εμφάνιση από τότε που ανέλαβε ο Peter Stöger και ίσως την καλύτερη συνολικά της φετινής χρονιάς, η BVB συνέτριψε με 4-0 την Leverkusen και απέκτησε σαφές προβάδισμα για την έξοδο στο Champions League.

Και όμως μία εβδομάδα μετά την απογοητευτική παρουσία και την ήττα στο ντέρμπι από τη Schalke, τίποτα δεν έδειχνε ότι θα ακολουθήσε αυτό το υπερθέαμα κόντρα σε μια άμεση ανταγωνίστρια για την έξοδο στο Champions League, η οποία στα δύο τελευταία παιχνίδια συνέτριψε δύο άλλες ομάδες της πρώτης εξάδας (Leipzig και Frankfurt).

Κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης υψώθηκαν δύο γιγαντιαία πανό στις κερκίδες του Westfalenstadion, με τα οποία οι οργανωμένοι θέλησαν να στείλουν τα παρακάτω μηνύματα στους παίκτες: «Καμία θέληση, κανένα πάθος, κανένα θάρρος, καμία ομάδα. Κανείς δεν έχει μέσα του λιγότερη Borussia Dortmund απ’ ότι εσείς» και «Δεν κατανόησατε τη σημασία του ντέρμπι – Αποτυχημένοι!». Ίσως αυτή η κίνηση, αλλά και οι αλλαγές του Stöger να αφύπνισαν συνολικά την ομάδα. Η πιο ηχηρή από τις αλλαγές ήταν η απουσία του Marcel Schmelzer από την ενδεκάδα, αλλά και από τον πάγκο, με τον Manuel Akanji να παίρνει τη θέση στα αριστερά της άμυνας σε ένα 4-1-4-1. Την ίδια ώρα ο Philipp έπαιρνε τη θέση του τραυματία Batshuayi στην κορυφή της επίθεσης, αλλάζοντας κατά τη διάρκεια του αγώνα ρόλο και θέση και με τον Marco Reus.

Από το πρώτο λεπτό η Borussia είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, με τον Akanji να «εξαφανίζει» τον Bailey και τον Sancho να χορεύει την άμυνα της Leverkusen και τους υπόλοιπους ποδοσφαιριστές να δείχνουν το πάθος στις προσωπικές μονομαχίες, που τόσο έλειψε στα προηγούμενα ματς. Έτσι, το γκολ δεν άργησε να έρθει. Από ωραία ενέργεια του Pulisic, ο Sancho βγήκε τετ-α-τετ και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0 στο 12ο λεπτό.

Αυτό ήταν το μοναδικό γκολ στο πρώτο ημίχρονο, παρότι η Borussia είχε και άλλες ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμα της, έχασε πέναλτι με τον Reus, της ακυρώθηκε (σωστά) γκολ ως οριακό οφσάιντ και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά σε κανένα σημείο από την αντίπαλό της.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως το πρώτο. Με μία-δύο πολύ καλές ευκαιρίες για την Dortmund (μία ήταν δοκάρι με τον Reus) και εν συνεχεία με ένα δεύτερο γκολ για την Dortmund. Weigl και Götze συνδυάστηκαν όμορφα, με τελικό αποδέκτη τον Reus, που δεν πέρασε και τον τερματοφύλακα για το 2-0 στο 55’. Το γκολ αυτό έδωσε άλλον αέρα στην ομάδα μας, που στη συνέχεια προσέφερε υπέροχο θέαμα και περαιτέρω γκολ.

Την… μπαγκέτα ανέλαβε ο Sancho που μοίρασε δύο ασίστ για το 3-0 και το 4-0. Την πρώτη την έδωσε στον Philipp στο 63ο λεπτό, έχοντας κάτεβάσει πρώτα με εντυπωσιακό τρόπο μια βαθειά μπαλιά του Akanji και τη δεύτερη με ώριμη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι για τον Marco Reus στο 79ο λεπτό. Πριν, ενδιαμέσως και μετά από αυτά τα δύο γκολ η BVB έχασε και άλλες ευκαιρίες για να πετύχει μία ακόμη πιο ευρεία νίκη.

H Borussia με αυτή τη νίκη έφτασε τους 54 βαθμούς, αφήνοντας στην 4η θέση της Leverkusen στους 51 και στην 5η τη Hoffenheim στους 49. Αυτές είναι και οι μόνες ομάδες που μπορούν να διεκδικήσουν πλέον το εισιτήριο του Champions League από την BVB (και πρέπει να την προσπεράσουν αμφότερες), καθώς η 6η Leipzig (47β.) και η 7η Frankfurt (46β.) έμειναν πολύ πίσω. Απομένουν τρεις αγωνιστικές για το φινάλε, στις οποίες η Dortmund αντιμετωπίζει τη Werder Bremen (εκτός), τη Mainz (εντός) και τη Hoffenheim (εκτός).

Γκολ: 1-0 Sancho (13’, Pulisic), 2-0 Reus (55’, Götze), 3-0 Philipp (63’, Sancho), 4-0 Reus (79’, Sancho)
Συνθέσεις:
Borussia Dortmund: Bürki – Piszczek, Παπασταθόπουλος, Toprak, Akanji – Weigl – Pulisic (72’. Dahoud), Götze, Reus (86’ Gómez), Sancho – Philipp (81’ Toljan)
Bayer Leverkusen: Özcan – Henrichs, Tah (43’ Jedvai), S. Bender, Ρέτσος – Kohr, Aranguiz – Bailey (46’ Havertz), Volland, Brandt – Alario (69’ Bellarabi)