Subtotal : €0.00
View Cart Check Out

Single Blog Title

Κόλλησε στο μηδέν με τη Wolfsburg (Photos & Video)

Borussia παρατάχθηκε με ένα 4-1-4-1, στην κορυφή του οποίου παρατάχθηκε για πρώτη φορά βασικός ο 18χρονος Alex Isak και στα αριστερά του κέντρου επίσης για πρώτη φορά βασικός ο 17χρονος Jaydon Sancho. Αμφότεροι έκαναν ένα καλό ματς, ειδικά ο Βρετάνος, τουλάχιστον όσο είχε τις κατάλληλες δυνάμεις. Από δική του ενέργεια ξεκίνησε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα στο 22ο λεπτό.Ο Sancho είδε ωραία την επέλαση του Piszczek, ο Πολωνός έδωσε έτοιμο γκολ για τον Yarmolenko που από το ύψος της μικρής περιοχής δεν μπόρεσε να σκοράρει. Και δεν θα ήταν η μόνη κακή στιγμή του Ουκρανού σήμερα…

Η απόδοση της Borussia έπεσε μετά το 25’ και έδωσε θάρρος στη Wolfsburg που απείλησε σοβάρα στο 37’. Ο Didavi βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Bürki, που απέκρουσε ωραία σε κόρνερ. Αυτή η φάση αφύπνισε τους παίκτες μας, που στο κλείσιμο του πρώτου μέρους αύξησαν πάλι την πίεση. Στο 41ο λεπτό ο Mario Götze βρήκε με μαγική πάσα τον Isak, που γύρισε πολύ όμορφα το κορμί του, αλλά το σουτ του βρήκε στο κάθετο δοκάρι του Casteels.

Όπως έκλεισε το πρώτο ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με σφυροκόπημα της Borussia προς της εστία της Wolfsburg. Στο 48’ ωραίος συνδυασμός Isak και Götze, ο τελευταίος βρήκε μόνο αμαρκάριστο τον Yarmolenko που έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του… 2018 για το 1-0. Στο 53’ ο Kagawa έβγαλε κοφτερή σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και ο Sancho σε κενή εστία (από δύσκολη γωνία πάντως) βρήκε το καθέτο δοκάρι για 2η φορά στο ματς για την Borussia.

Λίγο αργότερα ο Peter Stöger αποφάσισε να βγάλει τον Götze που προερχόταν από τραυματισμό και ως δια μαγείας η Borussia έχασε πλήρως τον έλεγχο στη μεσαία γραμμή. Οι φιλοξενούμενοι αναθάρρησαν και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες με Origi (58’), Steffen (66’) και William (77’) για να παγώσουν το Westfalenstadion.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Borussia έκανε την τελική της προσπάθεια για να φτάσει στη νίκη και την άγγιξε στο 86’, όταν σε μια περιπετειώδη φάση ο Sahin είχε την ευκαιρία να σκοράρει από το κέντρο (!), με τον τερματοφύλακα της Wolfsburg, Casteels, εκτός θέσης, αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ. Δύο λεπτά νωρίτερα ο Παπασταθόπουλος έκανε μια μαγική επέλαση από τα δεξιά, η σέντρα του βρήκε τον Sancho, αλλά το σουτ του Άγγλου κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Το τελικό 0-0 αφήνει την Borussia στην 4η θέση, χάθηκε όμως η μεγάλη ευκαιρία να ανεβούμε στη 2η, καθώς έχασαν νωρίτερα στην αγωνιστική οι Schalke, Leverkusen, Gladbach. Στα θετικά της ημέρας το ότι οι πιτσιρικάδες Sancho και Isak πήραν χρόνο συμμετοχής και είχαν ικανοποιητική παρουσία, όπως και η επιστροφή των Piszczek και Götze, που όσο είχαν δυνάμεις ήταν από τους κορυφαίους του γηπέδου. Αντιθέτως, απογοήτευσε ο Yarmolenko, που ήταν και ο μοιραίος παίκτης της ομάδας.

Ως προς τον Aubameyang όπως επιβεβαίωσε ο Peter Stöger πριν την έναρξη του αγώνα έμεινε εκτός αποστολής για πειθαρχικό παράπτωμα. Το παράπτωμά του ήταν ότι ξέχασε πως θα υπήρχε ομιλία στους παίκτες μετά την τελευταία χθεσινή προπόνηση και έφυγε από το γήπεδο.

Επόμενο ματς, το δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Hertha την Παρασκευή στις 21:30.

Οι συνθέσεις:
Borussia Dortmund: Bürki, Piszczek, Παπασταθοπουλος, Toprak, Toljan – Weigl – Götze (Dahoud 54′), Kagawa – Yarmolenko (Sahin 77′), Isak (Schürrle 68′), Sancho
Wolfsburg: Casteels – Verhaegh, Tisserand, Uduokhai, William – Guilavogui, Arnold – Brekalo, Didavi (64′ Steffen), Malli – Origi