Subtotal : €0.00
View Cart Check Out

Single Blog Title

Για τον Χρήστο.

Ηταν το ντέρμπι των ντέρμπι. Το κατά κόσμον «Klassiker». Dortmund εναντίον Bayern. Η’ ακόμη καλύτερα Borussia Dortmund Hellenic Supporters Club εναντίον FC Bayern FanClub Thessaloniki. Το ματς που θα έκρινε τον τίτλο του φετινού, 3ου, Fan Clubs League. Ένα ματς το οποίο θα έπρεπε να είναι γιορτή για το κλαμπ μας, όμως ένα δυσάρεστο γεγονός παραμονές του αγώνα «βάρυνε» την ατμόσφαιρα.

Ο αρχηγός της ομάδας 5Χ5, ιδρυτικό στέλεχος του κλαμπ, φίλος και αδερφός μας, Χρήστος Καζαντζίδης έχασε την Πέμπτη τον πατέρα του και φυσικά δεν μπόρεσε να αγωνιστεί στην τελευταία αυτή μάχη. Σε ένδειξη στήριξης  αγωνίστηκαμε φορώντας μαύρο περιβραχιόνιο, ενώ πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή. Ανεξαρτήτως αποτελέσματος, όλοι οι παίκτες δώσαμε την υπόσχεση πριν από το παιχνίδι πως η προσπάθειά μας στο ματς θα ήταν αφιερωμένη στον Χρήστο. Κράτα γερά Κάζα!

Στα αγωνιστικά, το κλαμπ της Bayern προηγούνταν στη βαθμολογία με 45 βαθμούς και εμείς είχαμε 42 βαθμούς, με μία ακόμη αγωνιστική να απομένει. Επομένως, η νίκη ήταν μονόδρομος για εμάς ώστε να πιάσουμε τους Βαυαρούς στην κορυφή και να οδηγήσουμε το πρωτάθλημα σε μπαράζ. Με οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα οι αντίπαλοί μας θα πανηγύριζαν αυτοί τον τίτλο για πρώτη φορά.

Η ομάδα μας μπήκε νωχελικά στον αγώνα και βρέθηκε σχετικά νωρίς πίσω στο σκορ με 0-1. Με το πέρασμα του χρόνου όμως πατούσαμε καλύτερα στο γήπεδο και αρχίσαμε να πιέζουμε για την ισοφάριση. Μετά από διαδοχικές καλές ευκαιρίες στις οποίες βρήκαμε απέναντί μας έναν πολύ καλό τερματοφύλακα, ήρθε η δίκαια ισοφάριση με τον Ατρείδη σε 1-1 λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον αέρα της ισοφάρισης, αλλά και της καλής εικόνας του πρώτου μέρους, οι παίκτες μας μπήκαν πολύ δυνατά στο 2ο ημίχρονο και με δύο γρήγορα γκολ το σκορ έγινε 3-1 για την κιτρινόμαυρη αρμάδα. Μερικά λεπτά αργότερα χάθηκε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία για 4-1, που ουσιαστικά θα σφράγιζε τη νίκη μας, ενώ νωρίτερα χάθηκαν ευκαιρίες και για άλλα γκολ, αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας βρέθηκε σε εξαιρετική βραδιά.

Και ενώ φαινόταν ότι είχαμε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και οδεύαμε για μια άνετη νίκη, δύο ολιγωρίες της –συνήθως σταθερής- μας άμυνας έδωσαν την ευκαιρία στους επιθετικούς της Bayern να αξιοποιήσουν δύο όμορφα τελειώματα για να ισοφαρίσουν σε 3-3 στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Τα λίγα λεπτά που απέμεναν για το φινάλε δεν ήταν αρκετά για να φτάσουμε στο γκολ της νίκης και έτσι το τελικό αποτέλεσμα έδωσε το πρωτάθλημα στο κλαμπ της Bayern.

Ήμασταν καλύτεροι στο συγκεκριμένο ματς και αξίζαμε τη νίκη, αλλά συνολικά τα παιδιά της Bayern είχαν μια πιο σταθερή παρουσία σε όλη τη διάρκεια της σεζόν, επομένως τους συγχαίρουμε από τη μεριά μας για την κατάκτηση του τίτλου.

Η τελευταία αγωνιστική δεν παρουσιάζει… βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς μπορεί η διαφορά των δύο πρώτων στη βαθμολογία να παρέμεινε στους τρεις βαθμούς, ωστόσο πλέον το κλαμπ της Bayern έχει υπέρ της την ισοβαθμία. Η ομάδα μας θα τερματίσει ανεξαρτήτως άλλων αποτελεσμάτων στην άκρως τιμητική 2η θέση. Στην τελευταία αγωνιστική, θα αντιμετωπίσουμε το Milan Club Salonicco.

BORUSSIA DORTMUND HELLENIC SUPPORTERS CLUB – FC BAYERN FANCLUB THESSALONIKI 3-3 (ημίχρονο 1-1)