View Cart Check Out

Single Blog Title

Εκτός έδρας ισοπαλία κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, 1-1 (video)

22519632_2072976522714317_8059045734628504307_n

Κακών εμφανίσεων η συνέχεια θα μπορούσε να είναι ο τίτλος του αρθρου μας για τον σημερινό αγώνα μετα την εκτός έδρας ισοπαλία κόντρα στον ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα μας έπιασε χαμηλή απόδοση και δικαίως το μόνο που κατάφερε ήταν η ισοπαλία. Δυστυχώς η συνέχεια της Bundesliga δεν μας επιτρέπει να σκύψουμε το κεφάλι. Τα λάθη πρέπει να διορθωθούν και άμεσα ώστε να διατηρηθούν τα κεκτημένα στην Γερμανία. Μετά την σημερινή απώλεια, ρεαλιστικός στόχος είναι η 3η θέση στον όμιλο μας αν και θαύματα γίνονται, ποτέ δεν ξέρεις.

22310518_2072977186047584_6940046647454289003_n

Στα του αγώνα, η ομάδα μας ξεκίνησε με το δυνατό πιεστικό της παιχνίδι στα πρώτα λεπτά προσπαθώντας να ξεκλειδώσει την άμυνα των Κυπρίων, οι οποίοι δεν μάσησαν καθώς προσπάθησαν με κάθε δυνατό τρόπο, να απειλήσουν την ομάδα μας και να σκοράρουν. Πραγματικά πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα της Κύπρου για το παιχνίδι της, καθώς ήταν γενναία και κατέδειξε με τον πλέον ξεκάθαρο τρόπο, τις αδυναμίες της ομάδας μας. Η ομάδα μας χάθηκε κυριολεκτικά στο 1ο ημίχρονο, καθώς αν εξαιρέσουμε τα πρώτα 15 λεπτά στα οποία είχε 74% κατοχή μπάλας και 2 καλές ευκαιρίες με τους Kagawa και Yarmolenko για να προηγηθεί, στα υπόλοιπα 30 λεπτά του ημιχρόνου αρκέστηκε σε ένα παθητικό παιχνίδι, με καθόλου φαντασία, δίχως ουσιαστικές ευκαιρίες και πολλά λάθη δίνοντας την ευκαιρία στον ΑΠΟΕΛ να κάνει το παιχνίδι του.

22549561_2072977802714189_5968203605775294534_n

Η ανάπαυλα δεν έφερε αλλαγή στην απόδοση της ομάδας μας η οποία συνέχισε στο ίδιο τεμπο, με τον χρόνο όμως πια να πιέζει καθώς οι 3 βαθμοί ήταν πολύ σημαντικοί για την Borussia. Παρά τις αλλαγές του ΑΠΟΕΛ και την αποχώρηση βασικών παικτών του απο το τερεν, οι Κύπριοι πίεζαν και έψαχναν το λάθος με το οποίο θα έφερναν την ομάδα μας με την πλάτη στον τοίχο κάτι που εν τέλει κατάφεραν στο 62′ με τον Pote. Οι Κυπριοι βγήκαν στον αιφνιδιασμό, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος ακολούθησε την φάση, πάσαρα την μπάλα πίσω στον Bürki, με τον Ελβετό εν συνεχεία να πασάρει λανθασμένα μπροστά στους επιθετικούς των Κυπρίων, οι οποίοι εν συνεχεία σούταραν, με τον Bürki να αδυνατεί να κοντρολάρει την μπάλα και να δίνει την ευκαιρία στον Pote, να τον περάσει ανενόχλητος και να σκοράρει προ κενής εστίας. Διπλό λάθος για τον Ελβετό και 1-0 για τον AΠΟΕΛ.

22552848_2072978046047498_950567093448307271_n

Η ομάδα μας ευτύχησε να απαντήσει άμεσα και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο, μετά απο σέντρα του Götze και κεφαλιά του Έλληνα διεθνή στο 67′. Μόλις ένα λεπτό αργότερα, ο Kagawa είχε απίστευτη ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα μας, με τον Ιάπωνα να πραγματοποιεί πολύ καλό σουτ, με την μπάλα όμως να μην του κάνει το χατίρι και να καταληγει στο δοκάρι μετά από απόκρουση του τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ. Τα λεπτα κύλησαν και η ομάδα πίεζε με νύχια και με δόντια για το 2ο γκολ κάτι που θα μπορούσε κάλλιστα να καταφέρει στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Aubameyang, με τον Γκαμπονέζο να αστοχεί με κοντινή κεφαλιά. Το τέλος του παιχνιδιού μας βρίσκει στην με μόλις 1 βαθμό στον όμιλο μας και να απαιτεί κυριολεκτικά υπέρβαση στα 3 εναπομείναντα παιχνίδια του ομίλου μας. Η ομάδα μας για να ελπίζει θα πρέπει με λίγα λόγια να ελπίζει τόσο σε απώλειες των αντιπάλων της όσο και σε μηδενικές δικές της απώλειες. Προφανώς και τίποτα δεν ακατόρθωτο.

Tα στατιστικά της αναμέτρησης:

____________________________________________________________________________________________
Σκορ: 1-1
Γκολ:

1:0 Poté (62.),

1:1 Sokratis (67.)

APOEL Nikosia

Waterman (Gudino, 43.) – Vouros, Merkis, Jesus Rueda, Lago – Vinicius, Nuno Morais – Zahid, Ebecilio (Sallai, 72.), Aloneftis – de Camargo (Poté)

Borussia Dortmund

Bürki, Bartra, Sokratis, Toprak (Toljan, 59.), Schmelzer (Philipp, 73.), Weigl, Götze, Kagawa, Pulisic, Aubameyang, Yarmolenko (Isak, 82.)

• Έναρξη αγώνα: 20:45
  • Στάδιο: ΓΣΠ, Λευκωσία
  • Θεατές: 15604

Συνέχεια για την ομάδα μας με τον εκτός έδρας αγώνα κόντρα στην Eintracht Frankfurt, αυτό το Σάββατο, στις 16:30 ώρα Ελλάδος.