Subtotal : €0.00
View Cart Check Out

Single Blog Title

Αποκλεισμός στα πέναλτι (Photos & Video)

Η τελευταία φορά που η Borussia είχε ηττηθεί και είχε αποκλειστεί από το DFB Pokal εντός έδρας είχε έρθει το 2009. Αντίπαλος τότε η Werder, που είχε κερδίσει με 2-1. Περίπου 10 χρόνια το σενάριο επαναλήφθηκε με ακόμη πιο εφιαλτικό σενάριο, καθώς η ομάδα της Βρέμης κέρδισε στα πέναλτι και άφησε εκτός συνέχειας την ομάδα του Favre σε παιχνίδι που τα είχε όλα.

Ο Ελβετός είχε πει ότι θα κάνει rotation, όμως η αλήθεια είναι ότι οι απουσίες της τελευταίας στιγμής τον ανάγκασαν να κάνει πιθανότατα λιγότερες αλλαγές από αυτές που υπολόγιζε. Bürki, Hitz, Schmelzer και Sancho έμειναν εκτός αποστολής λόγω ίωσης, ενώ δεν ήταν διαθέσιμος ούτε ο Piszczek, που ένιωθε ακόμα πόνους από τον τελευταίο του τραυματισμό. Έτσι, ο Hakimi πέρασε στα δεξιά της άμυνας, ο Diallo στα αριστερά και ο Toprak πήρε θέση δίπλα στον Weigl, με τον Oelschlägel να ξεκινάει στην εστία απέναντι στην προηγούμενη ομάδα του. Σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι παίκτες διατήρησαν τη θέση τους στην ενδεκάδα, με τον Götze να ξεκινάει στην κορυφή και τον Pulisic στα άκρα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με εφιαλτικό τρόπο για τη Borussia. Ουσιαστικά στην πρώτη φάση του αγώνα οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Φάουλ του Kruse, πολύ ωραία προβολή του Rasicha και ψυχρολουσία για το 0-1. Ο ρυθμός ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Favre έδειξαν μεγάλες αδυναμίες στις στημένες φάσεις, αλλά επιθετικά είχαν καλά διαστήματα και έφτασαν κοντά στην ισοφάριση με τους Götze (πολύ ωραίο τακουνάκι, λίγο άουτ) και Reus. Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό, αμφότερες οι ομάδες προσπάθησαν για το γκολ και αυτή που το βρήκε ήταν η Borussia, με τον Marco Reus να κάνει το 1-1 στις καθυστερήσεις με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ!

Ο αρχηγός, όμως, δεν βγήκε στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο λόγω μυϊκού προβλήματος. Η ποιότητα του ποδοσφαίρου δεν ήταν σε καμία περίπτωση το ίδιο καλή και οι μεγαλύτερες ευκαιρίες χάθηκαν στα τελευταία λεπτά. Αρχικά ο Oelschlägel, που έκανε πολύ καλή εμφάνιση με δεδομένο ότι είναι ο τρίτος τερματοφύλακας, έκανε μεγάλη απόκρουση, πριν ο Delaney δει την κεφαλιά του να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι στις καθυστερήσεις! Το 1-1 έμεινε και οι ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Εκεί, είδαμε απίθανα πράγματα. Αρχικά, ο Pulisic ολοκλήρωσε την ανατροπή για τη Borussia στο 105’, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο υποδειγματική αντεπίθεση, όμως στο 108’ ο Pizzarro εκμεταλλεύτηκε μία κόντρα στην περιοχή του Oelschlägel, έδειξε την ποιότητα και την εμπειρία του και με υπέροχο τρόπο κατέβασε για να κάνει το 2-2… Η BVB πήρε ξανά το προβάδισμα στο 113’, όταν ύστερα από εκπληκτική ενέργεια του Philipp ο Hakimi έκανε από κοντά το 3-2! Όλα έδειχναν ότι η Borussia θα έπαιρνε τη νίκη και την πρόκριση, όμως ο Harnik είχε άλλη άποψη και από ένα κόρνερ έκανε το 3-3 στο 119’ για να στείλει το ματς στα πέναλτι.

Ο Pavlenka ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, καθώς απέκρουσε τις εκτελέσεις των Alcacer (πρώτος) και Philipp (δεύτερος), τη στιγμή που και οι τέσσερις παίκτες της Werder ευστόχησαν, στέλνοντας την ομάδα τους στα προημιτελικά της διοργάνωσης…

Borussia Dortmund – Werder Bremen 3-3 (2-4 στα πέναλτι)

ΓΚΟΛ: Reus (45+2’), Pulisic (105’), Hakimi (113’) – Rasicha (5’), Pizzarro (108’), Harnik (119’)

BVB: Oelschlägel – Hakimi, Weigl, Toprak, Diallo – Delaney (103’ Dahoud), Witsel – Pulisic, Reus (46’ Alcacer), Guerreiro (91’ Bruun Larsen) – Götze (91’ Philipp)