Subtotal : €0.00
View Cart Check Out

Single Blog Title

Ανατροπή στην ανατροπή και Champions League! (Photos&Video)

Φινάλε αντάξιο όλης της φετινής χρονιάς της Borussia Dortmund μας επιφύλαξε η τελευταία αγωνιστική της Bundesliga. Η νίκη με 4-3 επί της Werder Bremen τα είχε όλα. Πολλές χαμένες ευκαιρίες, τραγικά αμυντικά λάθη, τρεις ανατροπές του σκορ στο ματς και στο… τέλος χαμόγελα για την εξασφάλιση της 3ης θέσης και της απευθείας πρόκρισης στους ομίλους του Champions League.

Ο Thomas Tuchel παρέταξε την BVB χωρίς τους τραυματίες Schmelzer, Weigl, Schürrle και Piszczek, με τους Sahin και Bartra να επιστρέφουν μετά από καιρό στο βασικό σχήμα.

Η εικόνα του αγώνα φάνηκε από το πρώτο 15λεπτο. Στο 3’ χάνει τετ-α-τετ ο Aubameyang από πλάγια θέση και στο 7’ ο Junuzovic ανοίγει το σκορ για τη Werder, σε φάση που χρειάστηκε η τεχνολογία γραμμής για να φανεί αν πέρασε η μπάλα τη γραμμή ή όχι. Δύο λεπτά μετά ο Aubameyang εντελώς αμαρκάριστος από τη μικρή περιοχή στέλνει την μπάλια με κεφαλιά λίγο άουτ. Στο 15’ η επόμενη μεγάλη ευκαιρία για την Borussia με το σουτ του Reus να βρίσκει το οριζόντο δοκάρι. Δέκα λεπτά μετά δεν δόθηκε πέναλτι σε ανατροπή (σπρώξιμο) του Aubameyang στην περιοχή.

Η πίεση της ομάδας μας συνεχίστηκε ώσπου μετά από έναν όμορφο συνδυασμό Sahin-Kagawa-Reus, ο τελευταίος πλάσαρε καταπληκτικά τον εξαιρετικό σήμερα Wiedwald για το 1-1 στο 32’. Και άλλες μεγάλες ευκαιρίες στη συνέχεια για το δεύτερο γκολ μέχρι το 42ο λεπτό, όπου επιτέλους έγινε το 2-1. Ο Dembele ύψωσε την μπάλα για τον Aubameyang που προηγούμενως έχανε τα εύκολα και σε αυτή τη φάση έπιασε ένα απίθανο βολέ στην κίνηση δίνοντας το δίκαιο προβάδισμα στην BVB.

Στο δεύτερο μέρος μάλλον όλοι θεώρησαν ότι η νίκη θα ήταν πλέον εύκολη υπόθεση, αλλά κάτι τέτοιο δεν επαληθεύτηκε. Αντιθέτως, στη 2η ουσιαστικά ευκαιρία της στο ματς η Werder ισοφάρισε σε 2-2 με τον Fin Bartels. Οι φιλοξενούμενοι χρειάζονταν και αυτοί τη νίκη για να πάρουν το εισιτήριο για το Europa League και οι ευκαιρίες στη συνέχεια διαδέχονταν η μία την άλλη μπροστά και στις δύο εστίες.

Σε μία από τις αντεπιθέσεις της Werder, o Max Kruse έκανε το 2-3 στο 68ο λεπτό, παγώνοντας το “Westfalenstadion”. Την ίδια ώρα η Hoffenheim ήταν ακόμη στο 0-0 με την Augsburg, οπότε ακόμη και η ισοπαλία θα κρατούσε την BVB στην 3η θέση.

Στο 69’ και στο 70’ ο Wiedwald είπε όχι σε δύο περιπτώσεις στον Marc Bartra που είχε προωθηθεί. Μερικά λεπτά αργότερα ο Reus κέρδισε καθαρό πέναλτι από το Gnabry και το εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος, ισοφαρίζοντας σε 3-3 (74’).

Το τέταρτο γκολ της Dortmund φαινόταν να είναι θέμα χρόνου, αλλά ο Wiedwald άντεξε πάλι σε τρεις περιπτώσεις (Pulisic 76’, Kagawa 77 και Aubameyang 78’). Στο 80’ ο Reus για εκατοστά δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτα και τελικά “τράκαρε” με το δοκάρι, αλλά μπόρεσε να συνεχίσει.

Τελευταίες στιγμές στο ματς και η Borussia κρατούσε και με το 3-3 την 3η θέση, αλλά αν η Hoffenheim έβαζε ένα γκολ θα έπεφτε 4η… Μια επικίνδυνη ισορροπία για τους παίκτες του Tuchel. Όλα τελείωσαν όμως στο 89΄. Ο Bargfrede βρίσκει τον Pulisic στην περιοχή, ο διαιτητής Perl δίνει το αυστηρό πέναλτι και ο Aubameyang με το 31ο φετινό του γκολ διαμόρφωσε το τελικό 4-3.

Με αυτό το γκολ ο Γκαμπονέζος κατέκτησε και το “χρυσό κανόνι” της Bundesliga, αφού ο Lewandowski δεν σκόραρε σήμερα και έμεινε στα 30 γκολ. Παράλληλα ισοφάρισε το ρεκόρ όλων των εποχών του Lothar Emmerich με 31 γκολ από τη σεζόν 1965-66.

Αξίζει να σημειωθεί ότι για 2η συνεχόμενη σεζόν στην Bundesliga η Borussia Dortmund διατήρησε το αήττητο στο κάστρο του Westfalenstadion!

Μετά την εξασφάλιση της 3ης θέσης, την επόμενη εβδομάδα έρχεται ο μεγάλος τελικός κυπέλλου κόντρα στην Eintracht Frankfurt στο Βερολίνο (Σάββατο 27/5, 21:00).

Γκολ: 0-1 Junuzovic (7′), 1-1 Reus (32′), 2-1 Aubameyang (42′), 2-2 Bartels (46′), 2-3 Kruse (68′), 3-3 Reus (75′, πεν.), 4-3 Aubameyang (89′ πεν.)
Οι συνθέσεις:
Borussia Dortmund: Bürki – Ginter, Sokratis, Bartra – Sahin (72′ Castro) – Durm (46′ Pulisic), Dembélé (93′ Bender), Kagawa, Guerreiro – Aubameyang, Reus
Werder Bremen: Wiedwald – Veljkovic, Sané (86′ M. Eggestein), Moisander – Delaney – Gebre Selassie (46′ Gnabry), Junuzovic, Grillitsch (72′ Bargfrede), U. Garcia – Kruse, Bartels